8 مزایای سرگرمی برای سالمندان

» ۸ مزایای سرگرمی برای سالمندان

پیدا کردن و انجام دادن سرگرمی که باعث شادی شود در هر سن و سالی به بهبود خلق و خوی و مهارت‌های شناختی کمک می‌کند. اما این سرگرمی‌ها برای سالمندان که اوقات فراغت زیادی دارند و درواقع فعالیت زیادی ندارند بسیار مهم و ضروری است و در واقع مزایای سرگرمی برای سالمندان بیشمار هستند. مشارکت در انجام سرگرمی‌ها به طور منظم فواید جسمی و روحی بسیاری برای سالمندان به همراه دارد. پیدا کردن یک سرگرمی جدید می‌تواند باعث افزایش شادی و رضایت در زندگی هرفرد به خصوص سالمندان گردد.
همانطور که گفتیم مزایای سرگرمی برای سالمندان بیشمار است و در مقالات مختلف به آن اشاره کرده‌ایم، در این مقاله میخواهیم در خصوص ۸ مزیت برتر آن صحبت کنیم و اشاره کنیم که چرا سرگرمی برای سالمندان لازم و ضروری است.

کاهش استرس در سالمندان

۱. سرگرمی باعث کاهش استرس می‌گردد

سرگرمی‌های مناسب سالمندان که برای آنها لذت بخش هستند میتوانند ذهن آنها را از استرس دور نگه دارد و کمک کند تا احساسات منفی را پشت سر بگذارند. برخی ممکن است تصور کنند که اضافه کردن یک فعالیت، به فعالیت روزانه سالمندان باعث اضافه شدن استرس به آنها می‌گردد، اما در واقع یک فعالیت سرگرم کننده تاثیر متضادی دارد.
به عنوان مثال، اگر آنها یوگا را دوست داشته باشند، انجام فعالیت یوگا باعث سلامت روح و جسم آنها می‌گردد. یوگا کمک می‌کند تا ماهیچه های خفته حرکت کنند و استرس را دور نگه میدارد و باعث آرامش آنها می‌گردد.

۲. انجام سرگرمی باعث احساس موفقیت می‌گردد.

از دیگر مزایای سرگرمی برای سالمندان، آموختن مهارت‌های جدید است. برای ذهن و بدن انسان هیچ‌چیز، بهتر از پرداختن به چالش‌ها و وظایف جدید نیست، و رسیدن به نتایج حاصله از انجام این فعالیت‌ها باعث افزایش اندورفین در بدن می‌گردد و احسساس سرزندگی فراهم می‌کند.

» مزایای موسیقی برای سالمندان

تقویت سیستم ایمنی در سالمندان

۳. تقویت سیستم ایمنی بدن

فعالیت روزانه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سرگرمی‌هایی که با فعالیت بدنی همراه هستند، می‌تواند به جلوگیری از بسیاری بیماری‌های مزمن از قبیل دیابت، بیماری‌های قلبی، آرتروز و … و یا بهبود آنها کمک کند.
برخی ممکن است تصور کنند که انجام فعالیت‌های سرگرم کننده بدنی برای سالمندان مقدور نمی‌باشد، اما می‌توان فعالیت‌ها را با توجه به توان آنها اصلاح نمود تا افراد با مهارت‌های مختلف و توانایی‌های عملکردی متفاوت، بتوانند به راحتی آنها را انجام دهند.

۴. کشف استعدادهای پنهان

احتمالا همه افراد در طول زندگی خود اندیشیده اند که اگر زمان کافی برای انجام کاری داشتند می‌توانستد در آن بسیار موفق شوند، اما درگیری‌های کار و روزمرگی زمان لازم را به آنها نداده است. بنابراین برای سالمندان بهترین زمان است که بتوانند علائق پیشین خود را به ثمر برسانند. می‌توانید در بخش سیمای سالمندی در خصوص سالمندانی که در دوران سالمندی به نتایج بسیار عالی دست یافتند مراجعه کنید و با زندگی آنها آشنا شوید.

۵. درآمدزایی

از مزایای سرگرمی برای سالمندان این است که گاهی کشف استعداد و توانایی جدید در آنها، به درآمدزایی برای آنها میانجامد. بدین صورت که آنها هنگامی که به یک سرگرمی جدید مشغول می‌شوند ممکن است باعث کشف استعدادی گردد که در نهایت به درآمدزایی نیز منجر شود.

رشد معنوی

۶. رشد معنوی

همانطور که گفتیم یادگیری باعث کاهش استرس و بهبود خلق و خوی سالمندان گردد. سرگرمی‌های مناسب سالمندان، می‌توانند مطالب مذهبی و دینی باشند. داشتن سرگرمی‌های دینی و مذهبی باعث تغذیه روحیه سالمندان می‌شود و احساس بسیار خوبی را در آنها پدید می‌آورد.

» چرا فعالیت سالمندان در قالب بازی مهم است ؟

۷. بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس

امتحان کردن چیزهای جدید در زندگی ممکن است برای همه افراد سخت باشد و برای سالمندان سختتر، اما این فعالیت‌ها نه تنها راهی برای کشف استعدادهای جدید است، بلکه باعث تقویت اعتماد به نفس نیز می‌گردد. آموختن مهارت جدید باعث تقویت عزت نفس در سالمندان خواهد شد و از دیگر مزایای سرگرمی برای سالمندان می‌باشد.

دوران بازنشستگی راحت

۸. سرگرمی دوران بازنشستگی را راحتتر می‌کند

هنگامی که افراد برای مدت طولانی کار کرده‌اند و فعالیت‌های بسیاری داشته اند، پذیرفتن بازنشستگی برای آنها بسیار دشوار می‌گردد. اما داشتن یک یا دو سرگرمی باعث داشتن هدف د ردوران بازنشستگی می‌گردد و انتقال به این دوران را ساده تر می‌کند.
امتحان کردن سرگرمی‌های جدید راه حلی عالی برای فعال شدن و به چالش کشیدن می‌باشد. این فعالیت‌ها و چالش‌ها باعث بهبود خلق و خوی سالمندان می‌گردد و مزایای بیشماری برای آنها دارد. فقط با انتخاب چالش و سرگرمی مورد علاقه برای سالمندان می‌توان آنها را به دنیایی پرهدفتر و هیجان انگیزتر هدایت نمود. می‌توانید در سایت مهرمندان با انواع سرگرمی‌های مناسب برای سالمندان آشنا شوید و از آنها استفاده کنید.

 

  • مقاله برای شما مفید بود؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

اگر مقاله برای شما جذاب بود لطفا به اشتراک بگذارید .

خطرات ورزش در سالمندان
» دانستنی هایی از خطرات ورزش در سالمندان
تغییرات بدن انسان در پیری
» در دوره سالمندی چه تغييراتی در بدن انسان اتفاق مي افتد؟

پاسخی را بگذارید

چهار × چهار =

مهرمندان در شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram
تاثیر ویتامین ای بر پیری

جدیدترین مقالات

فهرست