مزایای کوهنوردی برای سالمندان

» فواید کوهنوردی برای سالمندان چیست؟

کوهنوردی از ورزش های مفرح و روح نواز است که تاثیرات شگرفی بر ارتقا سطح سلامت جامعه دارد. بسیاری از افراد ورزش کوهنوردی را یک فعالیت جوانانه می دانند در حالیکه فواید کوهنوردی برای سالمندان کاملا به اثبات رسیده است. هم اکنون ورزشکاران حرفه ای زیادی در دنیا وجود دارند که تا سنین بالای سالمندی نیز به طور مرتب در برنامه های گروهی سعود به ارتفاعات شرکت می کنند.
آیا تصور می کنید کوهنوردی برای سن و سال تان دشوار است یا تاکنون هرگز این ورزش را امتحان نکرده اید؟ برای بهره گیری از فواید کوهنوردی در سنین بالاتر، همین حالا اقدام کنید. هیچوقت برای شروع یک فعالیت ورزشی، دیر نیست.

فواید کوهنوردی برای سالمندان

کوهنوردی سالمندان نوعی پیاده روی در دل طبیعت است که در شیب ملایم انجام می شود. اگر این فعالیت دست جمعی انجام شود، شور و نشاط را افزایش داده و روحیه افراد سالمند را بهبود می دهد. اما فواید جسمانی کوهنوردی برای سالمندان در چهار حیطه استقامتی، کششی، قدرتی و تعادلی به وضوح دیده می شود. اگر می خواهید در دوران سالمندی سلامتی و نشاط را تجربه کنید حتما در برنامه های کوهنوردی شرکت کنید.

کوهنوردی سالمندان

برخی از مزایای کوهنوردی در سنین بالاتر اینها هستند:

تقویت دستگاه قلبی- عروقی با کوهنوردی

بیماری های قلبی و عروق کرونر در کمین سالمندان بی تحرک نشسته است. بالا و پایین رفتن از تپه ها موجب پمپاژ خون بیشتر و دریافت اکسیژن اضافی است که هر دو سلامتی را افزایش می دهد. یک برنامه کوهنوردی ملایم شامل بیش از ۲ کیلومتر و معمولا کمتر از ۱۰ کیلومتر پیاده روی در سطح شیب دار است. در حین کوهنوردی عضلات و مغر خون بیشتری دریافت می کنند. انجام مستمر کوهنوردی می تواند عوامل تشدید کننده بیماری های قلبی عروقی نظیر فشار خون و کلسترول بد را کاهش دهد.
طبق تحقیقات انجام شده حتی افرادی که تحت جراحی عروق کرونر قرار گرفته اند نیز می توانند پس از بهبودی در پیاده روی و کوهنوردی ملایم، شرکت کنند. در این مورد کوهنوردی می تواند روحیه و اعتماد بنفس فرد را نیز تقویت کند.

فواید کوهنوردی برای سالمندان و کاهش دردهای آرتروز

آرتروز یک بیماری شایع در سنین بالاتر از ۶۰ سال است که با فرسایش غضروف ها تشدید می شود. پیاده روی در شیب و کوهنوردی در سنین سالمندی ساده ترین راه برای ترشح مایع زلالی و غضروف سازی در مفاصل استخوان ها می باشد. برخلاف تصور عمومی، کوهنوردی ملایم می تواند بسیاری از دردهای آرتروزی و زانو درد را به مرور کاهش دهد. بدیهی است با یکبار شرکت در برنامه های پیاده روی در کوهستان نمی توان انتظار معجزه داشت.
یکی از دیگر مزایای کوهنوردی دیدن مناظر بکر و زیبای طبیعت است که بر ذهن و روان انسان تاثیر می گذارد. سالمندان می توانند وقت خود را در دامان طبیعت سپری کنند تا علاوه بر بهبود جسمانی از نظر قوای مغزی و ذهنی نیز در حالت ایده آل قرار گیرند. به خصوص افرادی که از آرتروز و دردهای زانو رنج می برند لازم است تا طبیعت را به جای کنج خانه انتخاب کنند. به این ترتیب با یک تیر دو نشان هدف قرار می گیرد.

» دانستنی هایی از خطرات ورزش در سالمندان

سالمندان کوهنورد

فواید کوهنوردی برای سالمندان با بیماری پوکی استخوان

آمارها نشان دهنده افزایش پوکی استخوان در زنان سالمند است. کاهش کلسیم و بی تحرکی اصلی ترین عامل ابتلا به پوکی استخوان در زنان و مردان است. این امر موجب کاهش تراکم استخوانی و پوک شدن بافت استخوان ها می شود. در این صورت فرد در معرض شکستگی استخوان قرار دارد و با کوچکترین ضربه یا حرکتی، احتمال شکستگی بیشتر می شود.
از فواید کوهنوردی برای سالمندان می توان به جلوگیری از پوکی استخوان در سنین پیری اشاره کرد. در طی انجام ورزش کوهنوردی، وزن بدن توسط استخوان ها تحمل می شود همین امر به حفظ تراکم استخوانی کمک می کند. افزایش خون رسانی به بافت ها و اندام ها و استخوان ها در مجموع، بافت استخوان ها را سالم و متراکم نگه می دارد. این امر در حین بالا رفتن از کوه، انجام حرکات سریع در حین کوهنوردی و کشش و پرش های عادی در کوهستان به سادگی میسر است.

برای بهره گیری از فواید کوهنوردی در سالمندان توصیه می شود پیاده روی در مسیرهای خاکی کوهستان انجام شود. تقویت تراکم استخوان ها و محکم تر شدن بافت استخوانی بدون آسیب به اندام ها انجام می شود. در این مورد جاده های خاکی به مسیرهای بتون و آسفالته ارجحیت دارد. کوهنوردی احساس آزادی و سلامت در فرد ایجاد می کند و هر چه محیط کوهستان بکر و طبیعی تر باشد، روح بیشتر به آرامش می رسد.

گروه کوهنوردی سالمندان

توصیه های بهره گیری از فواید کوهنوردی برای سالمندان

در هر فرصتی به پیاده روی در کوهستان بپردازید. ماجراجویی در دل طبیعت یک چالش دوست داشتنی برای آدم هایی است که زندگی را دوست دارند. محیط کوهستان جسم و روح را شفا می دهد. بسیاری از زنان در سنین سالمندی تصور می کنند که کوهنوردی یک ورزش مردانه است و تمایلی به شرکت در برنامه های کوهنوردی ندارند. این یک اشتباه بزرگ است و شاید مربوط به فرهنگ جوامع باشد. کوهنوردی یک ورزش مناسب برای همه افراد در هر سن و سالی است.
نکته مهم دیگر انتخاب مسیری ساده و کم شیب برای شروع کوهنوردی است. توصیه می شود سالمندان به یکباره در برنامه های کوهنوردی با درجه دشواری بالا شرکت نکنند. افرادی که از سال های قبل در این زمینه مهارت کسب کرده اند می توانند به همراه تیم کوهنوردی به ارتفاعات بالاتر نیز صعود کنند. برای افراد مبتدی کوهنوردی ملایم در کوهستان ایده آل است.
برای بهره گیری از فواید کوهنوردی برای سالمندان از مسیرهای کوتاه و ۲ تا ۴ کیلومتری شروع کنید. برای بهره گیری از فواید کوهنوری برای سالمندان لازم است تا لوازم کافی در اختیار داشته باشید. در یک کوله پشتی وسایل لازم را حمل کنید. به همراه داشتن آب و یک میان وعده سبک الزامی است. خطر کم آبی در کوهستان، در کمین سالمندان است. شکلات تلخ ، آجیل و خرما از بهترین مواد مغذی در کوهنوردی هستند.

» ورزش سالمندان و آنچه باید درباره آن بدانند.

حتما برای کوهنوردی از کفش مناسب و عصای مخصوص استفاده کنید. عصا از فشار زیاد روی مفاصل زانو و عضلات پا کم می کند. علاوه بر آن عصای کوهنوردی قابلیت جذب ضربه را نیز دارد. کفش های غیر استاندارد نیز می توانند زخم های بدی در پا ایجاد کنند.
نکته آخر اینکه برای کوهنوردی در کوهستان هرگز تنها اقدام نکنید حتما به همراه یک گروه و یا یک دوست به کوهستان بروید. کوهنوردی یک ورزش گروهی و مفرح است که همیشه به صورت دسته جمعی انجام می شود.

  • مقاله برای شما مفید بود؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
1.5 (2 رای)

اگر مقاله برای شما جذاب بود لطفا به اشتراک بگذارید .

اختلالات روانی سالمندی
» شایع ترین اختلالات روانی دوران سالمندی کدام اند؟
داستان موفقیت ساندرز بنیانگذار KFC
» سرهنگ هارلند سندرز و داستانی الهام بخش از پایه گذاری KFC

پاسخی را بگذارید

1 × سه =

مهرمندان در شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram
تاثیر ویتامین ای بر پیری

جدیدترین مقالات

فهرست