طراحی بالکن برای سالمندان

» ۷ ایده جذاب برای طراحی بالکن سالمندان

خانه های بزرگ و ویلایی در شهرهای بزرگ هر روز کمتر می شوند و جای خود را به آپارتمان های سر به فلک کشیده می دهند. در این میان سالمندان مشکلات بیشتری را تجربه می کنند. زندگی در آپارتمان و فضای بسته برای سالمندانی که دارای محدودیت های حرکتی یا معلولیت هستند، به نوعی کسالت بار و خسته کننده است. برای حفظ روحیه و شادابی افراد سالمند می توانید بالکن را به شیوه ای کارامدتر تزئین کنید. با کمی خلاقیت و ذوق هنری می توان طراحی بالکن برای سالمندان را انجام داد. این کار هزینه زیادی ندارد ولی در بهبود کیفیت زندگی افراد سالخورده، بسیار موثر است.
بالکن ها فضایی خصوصی در خانه هستند که امکان برخورداری از نور آفتاب و هوای تازه را فراهم می کنند. این فضا انباری نیست که با لوازم اضافی پر شود. دیزاین بالکن نشان دهنده سبک زندگی ساکنین آپارتمان است. حتی در یک بالکن یا تراس کوچک هم می توانید فضایی دنج و آرامشبخش را برای بزرگترهای خانواده طراحی کنید. سالمندان بدون اینکه از خانه خارج شوند می توانند در بالکن خود، فضای سبز و محیطی باصفا را در اختیار داشته باشند. ایده های زیادی برای دکوراسیون بالکن وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

طراحی بالکن برای منزل سالمندان

۱- طراحی بالکن کوچک برای سالمندان

نگهداری از چند گلدان گل و مراقبت از آن برای سالمندان، یک تفریح سرگرم کننده است. این گلدان های کوچک و بزرگ، روح زندگی را زنده نگه می دارند و از نظر روانی در سلامت افراد سالخورده تاثیر زیادی دارند. اما در یک بالکن کوچک، جا برای نگهداری گلدان ها وجود ندارد. اگر فضای بالکن کوچک است روی فضای عمودی مانور دهید. طراحی عمودی یکی از بهترین و کارامدترین ایده ها برای استفاده حداکثری از یک فضای کوچکتر است. به جای پخش کردن گلدان ها روی زمین، از دیوارکوب ها و قفسه های عمودی برای قرار دادن گلدان ها استفاده کنید. حتی می توانید باکس ها را مستقیم روی دیوار نصب کنید.

دکوراسیون بالکن برای سالمندان

۲- رنگ های شاد در طراحی بالکن برای سالمندان

هدف از دکوراسیون این فضا، افزایش روحیه و حفظ نشاط برای افرادی است که به دلیل محدودیت های حرکتی، قادر به بیرون رفتن از منزل نیستند. استفاده از رنگ های خنثی یا تیره در داخل بالکن، پاسیو و تراس، فضا را خفه می کند. از بازی رنگ ها استفاده کنید و این فضای محدود را به رنگ های دلخواه و شخصی فرد سالمند، تزئین کنید. تغییر رنگ دیوارها ایده بدی نیست می توانید نرده های بالکن را نیز به یک رنگ شاد و پر انرژی تغییر دهید. کف بالکن هم فضای مناسبی برای استفاده از رنگ های آرامش بخش است. از یک قطعه چمن مصنوعی برای استفاده حداکثری از سبز بهره ببرید.

» ایمن سازی سرویس بهداشتی برای منزل سالمندان

۳- دکوراسیون بالکن به سبک بیسترو

بیسترو الهام گرفته از غذاخوری های کوچک فرانسوی است. در این مکان ها یک میز و صندلی کوچک برای خوردن غذا وجود دارد و خبری از تجملات نیست. به نظر می رسد اجرای Bistro Style در بالکن ایده بسیار مناسبی باشد. از یک میز کوچک تاشو و یکی دو صندلی به عنوان عناصر اصلی دکوراتیو استفاده کنید. سپس  باقیمانده فضا را با گیاهان سرسبز و زیبا، طراحی کنید. این میز و صندلی کوچک بهترین جا برای استراحت و شاید خلوت سالمندان است. مادربزرگ و پدر بزرگ ها در حالیکه روی صندلی نشسته اند می توانند چند صفحه ای نیز کتاب بخوانند و از تماشای گل ها و گیاهان لذت ببرند.

۴- بهشت دنج سالمندان در بالکن منزل

یکی از محبوبترین ایده ها در طراحی بالکن برای سالمندان، تبدیل این فضا به استراحتگاهی دنج است. اگر فضای بالکن به اندازه کافی بزرگ باشد می توانید از کاناپه برای دورتادور یا کنار دیوار، استفاده کنید. در غیر این صورت یک نیمکت ساده با کوسن نیز همین کار را انجام می دهد. از بالشتک های کوچک، کوسن های اضافی و پتو برای راحتی بیشتر استفاده کنید. این فضای دنج یک مکان عالی برای استراحت است که نور کافی را نیز در اختیار فرد سالمند قرار می دهد. با آویزهای گل طبیعی نیز می توانید دید مزاحم را کور کنید.

۵- طراحی دکوراسیون برای سالمندان به سبک مینیمالیستی

اگر طرح های ظریف و براق را ترجیح می دهید از طراحی مینیمالیستی برای زیباتر کردن تراس و بالکن، استفاده کنید. در این طراحی تنها دو یا سه رنگ ( معمولا سفید، سیاه و قهوه ای) در نظر گرفته شده. رنگ های تیره تر چوب پایه اصلی این طراحی را تشکیل می دهند. از طبیعت الهام بگیرید و رنگ های اصلی را وارد فضا کنید. با استفاده از گیاهان مورد علاقه تان، امکان افزودن رنگ های دیگر وجود دارد پس نرده های فلزی به رنگ آهن و یا چوب رنگ آمیزی شوند.

» 6 راه هوشمندانه برای دکوراسیون خانه سالمند

طراحی بالکن برای سالمندان

۶- طراحی روستیک ویژه افراد سالمند

سبک روستیک الهام گرفته از جذابیت های طبیعی روستایی یکی از زیباترین طراحی ها در دکوراسیون داخلی منازل است. این ایده به طور عجیبی یادآور محیط روستا و حومه شهر است. ترکیبی از رنگ های گرم و مبلمان با ظاهری قدیمی، همه چیزی است که به ان نیاز دارید. میز کوچک قهوه ای لبه دار، باکس های بزرگ درختان کاج و چند وسیله تزئینی قدیمی روی دیوارها، قطعا خاطرات قدیمی را برای سالمندان تنها زنده می کند. در این فضا هیچ خبری از مدرنیته و لوازم مدرن و مدل جدید نیست شمیم خوشایند روستا و طبیعت بکر در این فضا جاری است.

۷- باغ ذن برای ایجاد فضایی آرام و بدون استرس

به طور حتم استرس زیاد برای سالمندان خوب نیست به خصوص اینکه اغلب این افراد دچار بیماری قلبی و فشارخون بالا هستند. دکوراسیون بالکن می تواند به ایجاد حس آرامش و فرار از استرس های روزمره کمک زیادی کند. مهم ترین ویژگی باغ ذن در طراحی دکوراسیون برای سالمندان اینست که آن حس خوب و روحیه آرام را تداعی کند. در این فضا یک باغ زیبا طراحی کنید. گلدان های چوبی، آبنمایی کوچک، درخت بونسای و اویزهای گل نسترن یا انگور از سقف، زیبایی را به حد اعلا می رسانند. اینجا یک جای بکر، دوست داشتنی و رویایی است که همیشه مادربزرگ و پدربزرگ در آن به آرامش می رسند.
اینها نمونه هایی از طراحی بالکن برای سالمندان است که برای ایده گرفتن معرفی شده ولی قطعا صدها ایده دیگر در ذهن تان همین حالا جرقه زده است. پس دست به کار شوید .

اگر ایده جذابی به دهنتان رسید برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا همه با هم استفاده کنیم و لذت ببریم.

  • مقاله برای شما مفید بود؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (4 رای)

اگر مقاله برای شما جذاب بود لطفا به اشتراک بگذارید .

» رویداد در زمینه سالمندان/واکسن کرونا/سند ملی سالمندان/سالمندان مجرد
گردشگری سالمندان
» آشنایی با نیازهای گردشگری و طبیعت گردی سالمندان

پاسخی را بگذارید

هفت + دو =

مهرمندان در شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram
تاثیر ویتامین ای بر پیری

جدیدترین مقالات

فهرست