گردشگری سالمندان

» آشنایی با نیازهای گردشگری و طبیعت گردی سالمندان

با گذشت زمان و افزایش تدریجی میزان سن و سال جمعیت دنیا و همچنین، کاهش نسل جوان، به تعداد افراد سالمند در دنیا افزوده شده و بنابراین، تجهیزات و امکانات رفاهی، زیستی و اجتماعی سالمندان روز به روز بایستی بیشتر شده و در اولویت قرار گیرند، در غیر این صورت، جامعه با مشکلات فراوانی ناشی از بی توجهی به افراد سالمند، مواجه شده و آسیب های جدی به آن وارد خواهد شد.
یکی از مهمترین موارد برای افراد سالمند، پر کردن اوقات فراغت آن ها به بهترین وجه ممکن و در نتیجه، توجه به موضوع گردشگری سالمندان است. بنابراین، برنامه ریزی و تصمیم گیری درباره توسعه گردشگری برای افراد سالمند از نیازهای اساسی یک جامعه بوده و امکانات و بودجه های لازم برای تحقق آن باید جزء یکی از اولویت ها باشد.
ایجاد امکانات لازم برای سالمندان در زمینه گردشگری، از جمله فراهم کردن مسیرهای مخصوص ویلچر، پله برقی یا آسانسور در بیمارستان ها، ادارات یا مراکز خرید، نصب تابلوهای هشدار دهنده در خیابان های شلوغ و ایجاد سرویس های بهداشتی فرنگی و ساده، صندلی یا نیمکت راحتی در ادارات، بانک ها و مکان های عمومی و پارک ها، ایجاد سالن های آموزشی یا تفریحی برای ارتباط بیشتر سالمندان با هم دیگر، باعث برآورده شدن نیازهای گردشگری سالمندان می شود.

تور گردشگری سالمندان

برای تحقق تور گردشگری مجهز و کامل ویژه سالمندان، بایستی ابتدا شناخت کاملی درباره نیازها و احتیاجات زیستی، رفاهی و عاطفی افراد سالمند پیدا کرده و بتوان با فراهم کردن کلیه امکانات لازم، تور گردشگری بی نظیری را تحقق بخشید. از جمله نیازهای افراد سالمند، فراهم ساختن ویلچر و صندلی های راحتی، گماردن تعدادی لیدر مجرب و با اخلاق برای راهنمایی سالمندان و توضیح اهداف تور به آن ها، تهیه تخت های راحتی برای استراحت سالمندان در بین راه و در نتیجه، استفاده از وسیله های نقلیه مجهز و ایمن است.

گردشگری سالمندان

تور گردشگری سالمندان بایستی دارای بخش های اساسی برای ساپورت کامل افراد سالمند در طول تور باشد که عبارتند از:

  1. لیدرهای مجرب و با اخلاق جهت راهنمایی در طول تور
  2. تیم روانشناس حرفه ای برای برقراری ارتباط صمیمی و حفظ سلامتی روانی سالمندان
  3. تیم پزشکی قوی و ماهر جهت کنترل سلامتی جسمانی سالمندان
  4. اکیپ پرستاری برای مراقبت و محافظت از سالمندان در طول تور
  5. برنامه های سرگرمی و انگیزشی برای سالمندان در مسیر تور
  6. فراهم سازی تورهای مناسب و قابل قبول از لحاظ مکانی برای سالمندان
  7. اجاره هتل ها و استراحتگاه های مجهز برای سالمندان در طول تور
» کرونا و بی حوصلگی مادربزرگ

نیازهای گردشگری سالمندان

تور برای افراد میانسال

افراد میانسال با گذراندن دوره جوانی و پر مشغله و درگیری چند ساله با شغل و خانواده و جامعه خود، مایلند هر از گاهی در برنامه زندگی خود، تعطیلاتی داشته باشند و تنهایی یا با خانواده خود یک تور خوبی را تدارک ببینند. فطرت انسان طوری است که با لمس طبیعت  از لحاظ روانی به آرامش رسیده و از جنبه جسمانی خستگی در او رفع شده در نتیجه، آمادگی لازم برای شروع با انگیزه برنامه کاری را پیدا می کند.
بنابراین، تور برای افراد میانسال از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و لازم است مؤسسه هایی در این زمینه توصیه های لازم را به صورت آگهی تبلیغ نموده و قشر میانسال را از مزایای تورهای ویژه آن ها آگاه کنند. ایجاد تورهای ویژه افراد میانسال به دلیل هم دوره بودن افراد با یکدیگر، در میان گذاشتن تجارب زندگی هم دیگر و ارتباط جمعی، می تواند تأثیر عمده ای در روحیه و نشاط و همچنین، حفظ سلامتی و رفع افسردگی سالمند داشته باشد.

مهم ترین تأثیر طبیعت گردی در سالمندانمهم ترین تأثیر طبیعت گردی در سالمندان

طبیعت گردی سالمندان  

افراد سالمند با گذر روند طبیعی زندگی و لمس مشکلات و دست و پنجه نرم کردن با آن ها خسته شده و هر از گاهی نیاز به ریکاوری ذهن یا آرامش روانی دارند. بهترین گزینه برای تحقق این امر، طبیعت گردی و جهان گردی می باشد. امروزه، با پیشرفت علم در همه حوزه ها از جمله حوزه روانشناسی، فواید طبیعت گردی برای تمام افراد جامعه مخصوصاً، افراد سالمند ثابت شده است.
در اکثر موارد، افراد خانواده به دلیل مشغله کاری و تحصیلی، فرصت رسیدن به نیازهای گردشگری افراد سالمند خانواده خود را ندارند و برای تحقق این امر، آن ها را در تورهای گردشگری و طبیعت گردی سالمندان نام نویسی می کنند. همان طور که اشاره شد، مؤسسه هایی که تور گردشگری ویژه سالمندان را ساپورت می کنند، بایستی دارای امکانات کامل از هر لحاظ بوده و در طول تور به مشکلات و نیازهای آن ها رسیدگی کنند.

» تاثیرات مثبت روابط بین نوه و پدربزرگ مادربزرگ ها

نیازهای گردشگری سالمندان

 تأثیر طبیعت گردی در سالمندان   

یکی از بهترین راهکارها برای معالجه سالمندان افسرده یا منزوی از لحاظ روانشناسی، طبیعت گردی می باشد. تأثیر طبیعت گردی در سالمندان طبق آمارها و پژوهش های مختلف، آنقدر زیاد است که بعد از سپری کردن تورهای خاص، با دید بهتری به زندگی نگاه می کنند و انگیزه و قدرت باور در وجود آن ها به قدری زیاد می شود که دست به اصلاح و برنامه ریزی مجدد روزانه زندگی خود کرده و نگاه مثبت و انگیزه بالا در هر چیز را سرلوحه امور خود قرار می دهند.
طبیعت گردی و نگاه و تماشای مناظر طبیعی و زیبا، ارتباط با سالمندان با انرژی و شاداب دیگر، دیدن زیبایی های زندگی و آداب و رسوم مختلف، از جمله مواردی هستند که افراد سالمند با تأثیر پذیری خودآگاه و ناخودآگاه از آن ها، مشتاق به ادامه زندگی شده و با دید وسیع تر و بهتری زندگی را اداره می کنند.
امروزه، در کل دنیا با درک اهمیت طبیعت گردی و تأثیرات مفید آن روی سلامتی انسان، مؤسسه های زیادی با فراهم سازی تورهای مناسب و ویژه دوره های سنی مختلف، فعالیت می کنند. مؤسسه هایی که تورهای ویژه سالمندان را برگزار می کنند، طبیعت گردی را در اولویت قرار داده و آن ها را با مناظر زیبا و طبیعی دنیا آشنا می کنند. مهم ترین تأثیر طبیعت گردی در سالمندان، افزایش امید به زندگی و تقویت روحیه خودباوری در آن ها بوده و دید آن ها را به زندگی بهتر می کند و در نتیجه، درصد بیشتری از سالمندان از لحاظ روانی و جسمانی بهبودی کامل می یابند و جامعه را به سمت زندگی پرهیجان و شاداب سوق می دهد.

  • مقاله برای شما مفید بود؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (6 رای)

اگر مقاله برای شما جذاب بود لطفا به اشتراک بگذارید .

طراحی بالکن برای سالمندان
» ۷ ایده جذاب برای طراحی بالکن سالمندان
تغذیه مناسب فشار خون بالا
» آشنایی با تغذیه مناسب فشار خون بالا برای سالمندان

پاسخی را بگذارید

دو × یک =

مهرمندان در شبکه های اجتماعی

Instagram
Telegram
تاثیر ویتامین ای بر پیری

جدیدترین مقالات

فهرست